متاسفانه بیشتر کتابهای موجود در رشته فنی و مهندسی به صورت ترجمه و یا اقتباس از کتب خارجی بوده و کمتر شاهد کتابی تالیف شده به زبان فارسی میباشیم. به همین دلیل ممکن است برای درک یک مفهوم علمی ناچار به مطالعه چند کتاب مختلف شده و از آنجا که تمامی آنها از منابع مشابهی سرچشمه گرفته‌اند، سرانجام از مطالعه خود خسته شده و نتیجه مورد انتظار را بدست نیاوریم.

کتاب "شناخت الکترونیک پیش از دانشگاه" به قلم آقای مهندس رضا سراج  کتابی کاملا تالیفی به صورت تمام رنگی ، مصور و با مثالهای بیشمار و استعاره‌های متنوع بوده که در آن چکیده مفاهیم فنی به صورتی شفاف و به شیوه‌ای کاملا متفاوت بیان شده است.

صفحه‌آرایی جذاب و نمایش مدارهای الکترونیکی به صورت گرافیکی باعث شده است تا این کتاب از حالت خسته کننده کتابهای علمی فاصله گرفته و خواننده تمایل بیشتری برای مطالعه در خود احساس نماید.

این کتاب شامل سه فصل به شرح ذیل میباشد:

فصل اول :

آشنایی با تمامی قطعات ش و دیگر قطعات الکترونیکی آشنا شده و با روش ساخت ، ساختمان درونی آنها و همچنین مدارهایی کاربردی به خوبی آشنا میشوید.

فصل دوم:

آشنایی با مفاهیم اساسی الکترونیک و دیجیتال ، شامل معرفی و توضیحات کاملی در زمینه فرکانس، ولتاژ، جریان، توان، تحلیل مهندسی مدارهای الکترونیکی و کامپیوتری.

مطالعه این فصل باعث خواهد شد تا شما شناخت بیشتری نسبت به دنیای پیرامون خود پیدا کرده و درک بهتری از نوع عملکرد تجهیزات برقی بدست آورید.

فصل سوم:

آشنایی با اصول مونتاژ، لحیم کاری، ساخت بُرد مدار الکترونیکی و شناخت تمامی ابزار و تجهیزات مورد نیاز در صنعت الکترونیک.  

مطالعه این فصل به شما این توانایی را خواهد داد تا هر دستگاه الکترونیکی که در ذهن دارید را به سادگی و بدون تجهیزات پیشرفته تولید نمایید.

 

 

 

معرفی کتاب به همراه مجموعه قطعات الکترونیکی:

قراردادن قطعات الکترونیکی در کنار یک کتاب آموزش الکترونیک ، ابتکاری جدید از سوی این مرکز بوده که برای اولین بار در دنیا به انجام رسیده است.

به کمک این مجموعه شما قادر خواهید بود تا همزمان با مطالعه و شناخت یک قطعه الکترونیکی ، آن را در دستان خود لمس کرده و از نزدیک با قطعات آشنا شوید.

قراردادن یک بُرد مدار الکترونیکی به همراه کتاب نیز این امکان را به شما خواهد داد تا از قطعات الکترونیکی استفاده کرده و شاهد عملکرد آنها باشید.

 

مدار ارائه شده به همراه این کتاب ، شامل 15 عدد LED درخشان و رنگین بوده که پس از ساخت و راه‌اندازی مدار شاهد حرکت نورها به صورتی جذاب و چشم‌نواز خواهید بود.

با ساخت این مدار عملکرد ترانزیستورها را به عنوان سوییچ مشاهده کرده و با مفاهیم ولتاژ ،جریان و پالس به خوبی آشنا خواهید شد.

به همراه این مجموعه ، دفترچه راهنمای کاملا رنگی و مصوری نیز در اختیار شما قرار خواهد گرفت که به صورت اختصاصی روش ساخت و راه‌اندازی مدار در آن توضیح داده شده است.

این دفترچه به صورتی نوشته شده است که شما میتوانید پیش از مطالعه کتاب قادر به ساخت دستگاه بوده و سپس به کتاب مراجعه کرده و جزئیات ارزشمندی را که در هنگام ساختن دستگاه با آن مواجه شده‌اید را به صورت علمی و آکادمیک فراگیرید.