آشنایی با سرفصل های مهم آموزش روباتیک
خرداد ۲۰, ۱۳۹۶
رباتیک
خرداد ۲۰, ۱۳۹۶
نمایش همه

آشنایی باانواع رباتها

مکاترونیک:

مکاترونیک یکی از رشته‌های مهم دانشگاهی بوده که در آن دانشجویان به صورت همزمان با دو رشته الکترونیک و مکانیک آشنا میشوند .

در رشته مکاترونیک دانشجویان روشهای بکارگیری کیت الکترونیکی در دانش روباتیک را میآموزند و در حد قابل قبولی نیز با اصول اولیه الکترونیک و مکانیک آشنا میشوند.

 

از چه سنی میتوان دانش روباتیک را فراگرفت:

خوشبختانه برای آموزش روباتیک و یا ساخت کیت الکترونیکی محدودیت سنی وجود نداشته و خردسالان را نیز میتوان با این رشته آشنا نمود.

حرکت ساده یک ماشین اسباب بازی توسط آرمیچر (موتور الکتریکی) و یا بالابردن ماشین توسط انتقال نیرو بوسیله جک ، میتواند کودکان را با مقدمات این علم  آشنا نماید

مکانیزم روبات تعقیب کننده خط چیست؟

 1

روباتها به صورتی طراحی و ساخته میشوند که بتوانند عملکردهای جالب مورد نیاز انسان را به انجام رسانند. یکی از این عملکردها تعقیب مسیری مشخص است که توسط خطی بر روی زمین ترسیم میگردد.

در رباتیک مکانیزم کیت الکترونیکی کنترل کننده این روباتها بر اساس سنسورهای نصب شده بر روی روبات بوده که به شکل دوربین عمل میکنند.

هر کجا روبات از مسیر خود منحرف گردیده و دوربین قادر به مشاهده خط نباشد مجددا در خلاف جهت حرکت کرده تا آنجا که بر روی خط قرار گرفته و در همان مسیر راه خود را ادامه دهد.

 

ربات جنگجو چیست؟ 

2

در بسیاری از مسابقات روباتیک، رباتها را با بدنه محکم فلزی پوشانده و یا به کمک ترفندهایی خلاقانه سیستمی را طراحی میکنند تا روبات رقیب ازحرکت باز ایستاده یا از میدان مسابقه خارج گردد.

استفاده از سطوح شیب دار برای بلند کردن و یا وارونه کردن روبات حریف و یا کوبیدن ضربات سنگین بر ربات مقابل از تکنیکهای رایج اینگونه مسابقات رباتیک است.

 

 

روباتهای کنترل شونده از راه دور:

در حالی که فلسفه وجودی یک ربات در رباتیک انجام خودکار دستورات از پیش تعریف شده و برنامه نویسی شده بر روی کیت الکترونیکی موجود در بدنه روبات میباشد، در برخی از موارد میتوان به ماشینی که تابع دستورات ما بوده و از طریق سیم و یا بدون سیم اطلاعات را دریافت میکند نیز روبات گفته شود.

روباتهای خنثی کننده بمب، روباتهای نمونه بردار و روباتهای جستجو گر نمونه‌ای از این رباتها میباشند.

12