آشنایی باانواع رباتها
خرداد ۲۰, ۱۳۹۶
روباتیک چیست؟
خرداد ۲۰, ۱۳۹۶
نمایش همه

رباتیک

3

روباتیک به دانش برنامه‌نویسی آی‌سی‌های برنامه‌پذیر ، طراحی عملکردهای مکانیکی مورد نیاز و ساخت کیت الکترونیکی مدارهای کنترلی گفته میشود.

بر اساس این تعریف ، برای ساخت یک روبات لازم است که تا با دانش روباتیک آشنا باشیم.

روباتهای معمولی و روباتهای انسان نما (human robot) :

4

با توجه به آنکه از دیرباز و در داستانهای علمی و تخیلی، ماشینهایی که همانند انسان قادر به صحبت کردن ، راه رفتن و اعمال مشابه بودند را روبات نامیدند، پذیرفتن این موضوع اندکی دشوار خواهد بود که بتوانیم به یک ماشین بسته‌بندی چیپس نیز محصول روباتیک بگوییم و از این‌رو، روبات و دانش روباتیک بیش از آنکه یک کیت الکترونیکی و مکانیزم ساده مکانیکی را در خود بگنجاند، به ماشینی الکترومکانیکی پیشرفته با عملکردهای جذاب گفته میشود.

مشخصات ابتدایی یک روبات:

۱-دارا بودن یک کیت الکترونیکی کنترلی

۲- دارابودن مکانیزم حرکتی (بازو ها و یا محورهای قابل گردش)

۳-انجام دادن وظایف به صورت خودکار

 

روباتیک درآینده :

هوش مصنوعی از بارزترین نقات قوت یک روبات در آینده دور خواهد بود که تاکنون بشر موفقیتی در این زمینه بدست نیاورده است و به گمان بسیاری از دانشمندان نیز طراحی چنین مداری، خارج از توان بشر میباشد.

آنچه که امروزه از آن به عنوان هوش مصنوعی یاد میشود ، ساخت روباتها و یا کیت الکترونیکی  پیشرفته‌ای میباشد که قادر هستند اعمالی بسیار برنامه ریزی شده را به انجام برسانند به گونه‌ای که به سختی میتوان باور نمود که این عملکردها از روی یک الگوریتم از پیش نوشته شده انجام میپذیرد. (نظیر بازی شطرنج)

قدرت خلق یک فرایند جدید ، احساسات و تصمیم گیری برای شرایطی که تاکنون مشابه آن صورت نگرفته است از خصوصیات اصلی یک هوش مصنوعی بوده که دستمایه بسیاری از فیلمها و رمانهای علمی تخیلی در زمینه روباتیک میباشد

آیزاک آسیموف نویسنده مشهور روسی- آمریکایی در رمانهای کم نظیر خود به سه قانون اساسی اشاره میکند که لازم خواهد بود علم روباتیک هوشمند آینده از آن تبعیت کنند.

۱- روبات حق آسیب رساندن به گونه بشری را نداشته و در صورت وجود خطر برای انسان لازم است تا عکس العمل سریع و صحیح نشان دهد.

۲- روبات باید تحت هر شرایطی از دستورات انسانی اطاعت کرده  مگر آنکه چنین عملی با قانون اول مغایرت داشته باشد.

۳- روبات باید از خود محافظت کامل به عمل آورده مگر آنکه با قانون اول و دوم منافات داشته باشد.